درمانی, مراقبت و سلامتی

عوارض قرص ضد بارداری | فواید قرص ضد بارداری

عوارض قرص ضد بارداری

 فواید قرص ضد بارداری

موجب پیشگیری از پوکی استخوان و نرمی استخوان در سنین بالا می شوند. و هر زنی که حداقل ۶ ماه بطور مرتب قرص ضد بارداری مصرف کند. در سنین یائسگی احتمال ابتلاء وی به پوکی یا نرمی استخوان بسیار کم است.
براساس مطالعاتی وسیع زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند. در مجموع نسبت به سایر زنان کمتر بیمار یا بستری می شوند.

 فواید قرص ضد بارداری برای عادت ماهانه

برخی از زنان، به ویژه دختران جوان، در اواسط دوره عادت ماهیانه (حدود روز چهاردهم یا یک هفته پس از پاک شدن) دچار درد ناگهانی در یک یا دو طرف قسمت تحتانی شکم میشوند. که به علت تخمک گذاری است و عارضه ای ایجاد نمی کند. مصرف قرص ضدبارداری موجب بهبود این دردها می شود.

بسیاری از خانم ها در هنگام قاعدگی دچار دردهای ناراحت کننده ای در پایین شکم و دستگاه تناسلی و کمر خود می شوند. که مصرف قرص ضدبارداری در قالب موارد موجب بهبود این دردها می شود.

همچنین اکثر خانم ها از ۳ تا ۴ روز پیش از قاعدگی دچار عصبانیت، تحریک پذیری، بی قراری و بهانه جویی می شوند. که مصرف قرص ضدبارداری در بسیاری از موارد موجب بهبود نسبی این علایم می شود.

تنظیم عادت ماهانه

مصرف قرص ضدبارداری موجب تنظیم عادت ماهیانه و برطرف شدن اختلالات قاعدگی از قبیل: لکه بینی، جلو افتادن یا عقب افتادن قاعدگی، خونریزی شدید در هنگام قاعدگی یا عدم قاعدگی می شود. و در بسیاری از موارد برای درمان اختلالات قاعدگی به کار می رود. هم چنین حجم خونی که در هنگام قاعدگی دفع می شود. در اثر مصرف قرص کاهش می یابد.

مصرف قرص ضد بارداری برای جوش های جوانی

بسیاری از خانم های جوان دچار جوشهای غرور جوانی (آکنه) در صورت خود هستند. که با درمان های مختلف بهبودی چندانی نمی یابد ولی مصرف قرص ضد بارداری در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد موجب بهبودی چشم گیر این ضایعات می شود.
برخی از خانم هایی که به علت اختلالات هورمونی دچار افزایش رشد موهای صورت هستند. به دنبال مصرف قرص ضد حاملگی بهبود خواهند یافت ولی در مواردی که این رشد موی اضافی به علت مسایل ارثی یا ناشناخته باشد قرص اثری بر آن نخواهد داشت.

فوایید قرص ضد باردار برای میگرن

حدود ۱۷ درصد خانم ها، چند روز قبل از قاعدگی دچار درد، حساسیت و تورم پستان می شوند. که این مسئله با مصرف قرص ضدبارداری در اکثر موارد بهبود می یابد. ولی در موارد نادری ممکن است به دنبال مصرف قرص، ریزش مو یا کهیر یا اگزما (سودا) ایجاد شود. که غالبا موقتی است. و خود به خود بهبود می یابد.
بسیاری از زنانی که دچار میگرن هستند. در اثر مصرف قرص ضدبارداری بهبود می یابند ولی برخی از خانم ها دچار تشدید بیماری می شوند. و یا ممکن است. تا به حال سر درد نداشته باشند. ولی به دنبال مصرف قرص ضدبارداری دچار سر درد معمولی یا میگرن شوند. که در این صورت باید با تشخیص و تجویز پزشک نوع قرص عوض شود.

درمان ریزش مو با استفاده از قرص ضد بارداری

ریزش مو یا کهیر و حساسیت در بسیاری از زنان، در اثر مصرف قرص ضدبارداری بهبود می یابد. ولی در موارد نادری ممکن است. به دنبال مصرف قرص، ریزش مو یا کهیر یا اگزما (سودا) ایجاد شود که غالبا موقتی است و خود به خود بهبود می بابد.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری

 

عوارض قرص ضد بارداری

آیا این قرص ها موجب تنظیم قاعدگی می شوند؟

عوارض قرص ضد بارداری
آری، این قرص ها قاعدگی ماهانه زنان را منظم تر می کنند. برخی زنها که در ایام قاعدگی گرفتار درد زیر دل می شوند، پس از ) خوردن قرص دردشان آرام می شود یا به کلی ازمیان می رود.

با مصرف قرص های ضد حاملگی خون ریزی بیشتر خواهد شد؟

خیر، بیشتر زنان به خون ریزی کمتری گرایش پیدا می کنند زیرا بدنشان به تولید خون قاعدگی بیشتر، احتیاج پیدا نمی کند.

وقتی که قرص مصرف شود خون ریزی بین ماه امری طبیعی خواهد بود؟

این موضوع «لکه بینی» (یا خون ریزی بین ماه) نامیده می شود و برای یک یا دو ماه اول طبیعی است. اگر بیش از این طول کشد یا مایه دردسر شما شود، با پزشک خودتان مشورت کنید.

آیا این قرص ها موجب تهوع یا بی حالی اول صبح می شوند؟

عوارض قرص ضد بارداری

بعضی زنها اوایل که شروع به خوردن قرص می کنند. گرفتار این عارضه می شوند ولی پس از آنکه بدن به قرص عادت کرد، تهوع و بی حالی برطرف می شود.
در صورت پیش آمدن این عوارض برای رفع ناراحتی می توان با مراجعه به پزشک داروهای ضد اسیدی خورد. همچنین قرص را می توان درست قبل یا بعد از غذا یا قبل از خواب مصرف کرد.

آیا این قرص ها موجب درد پستان می شوند؟

خیر، ولی بعضی از زنها معمولا درست قبل از شروع قاعدگی دچار درد پستان می شوند. دانشمندانی که این پدیده را تحت تحقیق قرار داده اند، اعلام کرده اند که خوردن قرص درد پستان را زیادتر نمی کند.

چرا بعضی از زنها احساس می کنند که خیلی سنگین و ورم کرده هستند؟

عوارض قرص ضد بارداری

این احساس از این جا ناشی می شود. که بدن این گونه زنها درست قبل از آغاز قاعدگی مقداری آب جذب می کند ولی خوردن قرص، این حالت را شدیدتر نمی کند.

آیا قرص موجب بالا رفتن اشتها می شود؟ آیا زن ها را چاق می کند؟

اشتها در اثر خوردن قرص زیاد نمی شود ولی بعضی از زنها وقتی شروع به خوردن قرص می کنند اندکی چاق می شوند. این امر موجب نگرانی نیست، در حقیقت بسیاری از زنها هم در اثر خوردن قرص لاغر میشوند.

بی حالی و افسرده گی آیا در اثر خوردن قرص نیست؟

معمولا وقتی زنی افسرده باشد باید علت دیگری برای افسردگی وجود داشته باشد، اما زنی که قبلا چنین باشد ممکن است پس از خوردن قرص افسرده تر شود. در عین حال برای بسیاری از زنها، قضیه برعکس است. یعنی اغلب پس از خوردن قرص سرحال تر میشوند زیرا ترس از حاملگی فکرشان را آشفته نمی کند و بدین جهت احساس رضایت و خرسندی می کنند.

آیا این قرص ها موجب سردرد می شوند؟

خیر، تعداد زنان مبتلا به سردرد در میان مصرف کنندگان قرص و آنها که مصرف نمی کنند به یک اندازه است. دانشمندان عقیده دارند که خوردن قرص موجب بروز سردرد نمی شود. اگر مکرر دچار سردرد می شوید حتما به یادتان باشد که هنگام مراجعه به پزشک برای گرفتن دستور قرص، راجع به این موضوع هم با او صحبت کنید.

عوارض قرص ضد بارداری

نکات مهم در مصرف قرص ضدبارداری

خون ریزی

۱- معمولا ۱ تا ۴ روز پس از مصرف آخرین قرص، خون ریزی رخ می دهد. اگر قاعدگی تا چند روز رخ نداد. به پزشک مراجعه کنید (احتمال | حاملگی وجود دارد).

عادت ماهانه

۲- اگر یک روز مصرف قرص را فراموش کردید. طی ۲ روز بعد روزی ۲ قرص مصرف کنید.ولی اگر چند روز مصرف را از یاد بردید بهتر است. همراه با مصرف قرص از یک روش ضدبارداری دیگر نیز برای این دوره استفاده کنید. تا عادت ماهیانه بعدی فرا رسد. باید مصرف قرص را ادامه دهید چرا که قطع مصرف موجب خون ریزی می شود.

روش دیگر برای ضد بارداری

۳- در اولین ماه مصرف قرص، به ویژه نوع LD بهتر است. از یک روش ضدبارداری دیگر (مثل کاندوم یا آمیزش ناپیوسته) نیز استفاده شود. چرا که در ماه اول ممکن است اثر دارو به حد کافی نرسیده باشد و حاملگی رخ دهد.

مصرف داروهای زیر موجب کاهش اثر قرص ضد بارداری می شود

۴- در صورت استفاده از این داروها بهتر است از یک روش ضدبارداری دیگر استفاده شود:
آمپی سیلین، کلرامفنیکل، پنی سیلین V (خوراکی)، کوتریموکسازول، سولفی سوکسازول، تتراسیکلین، نئومایسین خوراکی، دی هیدروارگوتامین، دیازپام (والیوم)، کلردیازوپوکساید، اوکسازپام، پرفنازین، تری فلوئوپرازین، هالوپریدول، كلرپرومازین.

 اگر دارو اثر نکرد چیکار کنیم

۵- به محض مشکوک شدن به حاملگی، مصرف قرص را قطع کنید. و به پزشک مراجعه کنید. چرا که مصرف قرص در زمان حاملگی بر جنین اثرات سویی دارد.

مصرف سیگار

۶- از کشیدن سیگار حتی الامکان خودداری شود. چراکه عوارض قلبی-عروقی قرص ضد بارداری و سیگار، هردو تشدید خواهد شد. در صورتی که ترک سیگار برای شما امکان ندارد از قرصLD یا الوونورژسترل استفاده کنید.

نکاتی که باید انجام شود.

۷- هر زن مصرف کننده قرص ضدبارداری باید هر ۶ ماه و یا حداکثر هر ۱ سال یک بار این آزمایشات را انجام دهد. تا از وضعیت سلامت خود مطمئن گردد: اندازه گیری فشار خون، معاینه دستگاه تناسلی و پستان ها و آزمایشات پاپانیکولا به وسیله یک چوب پنبه دار ترشحات دهانه رحم،برای بررسی میکروسکوپی وضعیت سلولهای رحم و مهبل مورد آزمایش قرار گیرد).

نحوه مصرف دارو

۸- برای کاهش تهوع، دارو را همراه با غذا یا بلافاصله پس از غذا مصرف کنید.

نکات مهم

۹- در صورتی که از فني توئین (دیلانتین)، فنوباربیتال، یا ریفامپین استفاده می کنید. از قرص نوع HD استفاده کنید چون نوع LD ممکن است. به خاطر این داروها بی اثر شود.

چه کسانی نمی توانند قرص ضد بار داری استفاده\

۱۰- مصرف همزمان قرص های ضدبارداری با ( هریک از داروهای زیر جایز نیست مگر آنکه پزشک صلاح بداند:
دی کومارول، اسنوکومارول، ایمی پرامین، آمی تریپتیلین، پردنیزولون یا پردنیزون.

 

۱۱- پس از قطع مصرف قرص، حدود۰/۳تا ۲/۷درصد خانم ها دچار عدم قاعدگی می شوند. که حداکثر ۶ ماه طول میکشد. که اهمیتی ندارد. تخمک گذاری (باروری) نیز ممکن است. تا مدتی پس از قطع قرص برقرار نشود. که حداکثر ۳ سال طول می کشد.

عوارض قرص ضد باردری برای عمل جراعی

۱۲- در صورتی که هر نوع عمل جراحی قرار است. بر روی شما انجام شود. باید از ۱ ماه قبل از عمل، مصرف قرص ضدبارداری را قطع کنید. و تا ۲ هفته پس از عمل یا تا راه افتادن و از سرگیری فعالیت کامل، از مصرف قرص ضدبارداری خوداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.